Leasing czy kredyt?

Zastanawiasz się, co wybrać – kredyt czy leasing? Decyzja nie jest łatwa i zależy od wielu czynników, m.in. od:

  • specyfiki Twojej firmy i oczekiwań związanych z rozliczaniem kosztów,
  • rodzaju przedmiotu kredytu lub leasingu,
  • tego, czy sprzedający jest wystawcą faktury VAT 23,
  • i innych.


Odpowiedź na tak zadane pytanie nie jest łatwa, ale rozważając wybór pomiędzy kredytem a leasingiem, warto wziąć pod uwagę różnice, które zestawiliśmy w poniższej tabelce.

Zagadnienie

Leasing

Kredyt

Co możemy sfinansować kredytem, a co leasingiem?

Samochody osobowe, ciężarowe, dostawcze, przyczepy, naczepy, autobusy, pojazdy rolnicze (również niepodlegające obowiązkowi rejestracji), pojazdy budowlane (również niepodlegające obowiązkowi rejestracji), urządzenia specjalistyczne, sprzęt medyczny, linie produkcyjne. Samochody osobowe, ciężarowe, dostawcze, przyczepy, naczepy, autobusy, pojazdy rolnicze (rejestrowalne), pojazdy budowlane (rejestrowalne).

Możliwy okres spłaty:

24-84 miesięcy; możliwość zastosowania elastycznych form spłaty – rat sezonowych. 3–120 miesięcy.

Odpis podatku VAT:

Odpis VAT-u od wpłaty początkowej i poszczególnych rat leasingowych. Odpis całego należnego podatku VAT od razu po zakupie.

Własność:

W przypadku leasingu do momentu zapłacenia raty wykupowej właścicielem przedmiotu leasingu jest leasingodawca. Właścicielem pojazdu jest kredytobiorca.

Koszty i podatek dochodowy:

Fakturę za całą pierwszą wpłatę, następnie poszczególne faktury (raty leasingowe) księgujemy jako koszt. Księgujemy odsetki od kredytu oraz amortyzację. Amortyzacja nie jest tu związana z okresem spłaty. Istnieje możliwość zastosowania jednorazowej lub przyspieszonej amortyzacji środków trwałych przy równoczesnym długim okresie spłat, a co za tym idzie – uzyskania wysokich kosztów amortyzacyjnych przy płatności niskiej raty miesięcznej.

Ubezpieczenie:

Ubezpieczenie jest obowiązkowe przez cały okres spłaty. Ubezpieczenie AC w przypadku pojazdów jest obowiązkowe dla kredytów powyżej 25 000 PLN. Jest możliwość zastosowania ubezpieczeń pakietowych, które są tańsze od standardowych ubezpieczeń bankowych.

Sprzedający:

Dostawcą przedmiotu leasingu musi być firma (przy leasingu operacyjnym płatnik VAT). Sprzedającym może być tak firma, jak i osoba fizyczna.

 

» Sprawdź nas - zapytaj o kredyt!